Okul giderleri el yakıyor

Eskişehir Demokrasi için Dayanışma Platformu içinde yeralan, kamu emekçileri sendikaları, işçi sendikaları, meslek odaları, dernekler, siyasi parti yönetici ve üyelerinin yanı sıra vatandaşlarında katıldığı kitlesel basın açıklamasında eğitim ele alındı.

Eskişehir Demokrasi için Dayanışma Platformu adına açıklama yapan Yalçın Mutlu, yıllardır tartışılan eğitim sisteminin, bu yılda; sınav sistemi, tercih ve haftalarca süren kayıtlar ile çileye dönüştüğünü, kayıtlarda para ve bağışın konuşulması ile başladığını söyledi.

Uyardıklarını, talep ettiklerini ancak yönetenlerin sustuğunu kendileri de şikayet ettiğini belirten Mutlu açıklamasında şunları söyledi:

“-Öğrencilerimizin sınavlardaki başarısı ortada,

-Ülkemizin dünya sıralamasındaki yeri diplerde,

-Derslik açığı , kalabalık sınıflar, ikili eğitim, taşımalı eğitim,

-Örgün Eğitim dışına itilme,

-Liyakatsızlık ve yandaşlık,

-Öğretmenlerin özlük hakları,3600 Ek göstergenin unutulması,

-Eğitim bütçesinin % 18 küçültülmesi,

-Kıyafet, Kırtasiye, İlave kitaplar, yemek, servis , yani karşılanamayacak rakamlar.

-Özele yapılan teşvikler. Okul öncesi eğitimin özele devredilmesi,

-Bunların yanında Dernek ve vakıflarla imzalanan protokoller, Karma eğitimin kaldırılmasına yönelik 1739 sayılı kanun delinerek kapı aralamalar.

Buradan ilk önce Velilere seslenmek istiyoruz.

Eğitim lüks olmuştur. Bütçe verilmediğine göre giderleri siz karşılayacaksınız. Ödediğiniz vergilerin karşılığını isteyiniz.

Değerli Öğrenciler;

İnadına çok çalışmalı. Bu sisteme rağmen başarılı olmalı, bilimin peşinden gitmelisiniz.

Her yıl yenilenen, yenilenme ile yeni sistem açıklayan bakanlara, Bu yılda yeni atanan Bakan Sayın Ziya Selçuk eklenmiştir, kendisine  seslenmek istiyoruz:

Ekim ayında yeni modeller ve sistem açıklayacağınızı duyurdunuz.

18 Milyon öğrenci ve 1 milyon eğitimcinin başarılı olmasının yolu açık ve nettir.

-Ekonomik krizde birçok tasarruf yapılacak alan var iken eğitimden tasarruftan vazgeçiniz. Giderler binleri bulmaktadır. Asgari ücretin 1600 tl olduğu, milyonlarca işsizin olduğu bir ortamda bu giderler karşılanamaz. Okul giderlerini karşılayınız.

-Kendi açıkladığınız 130 bin öğretmen açığını hemen kapatınız. Öğretmenlerimizin ihtiyaçlarını, ücretlerini , sosyal haklarını ve liya katı sağlayınız.

-Eğitim sisteminde Köy enstitüleri deneyiminden yararlanabilirsiniz.

-Dernek, vakıf sözleşmelerini iptal edip, Laik,  bilimsel eğitime yönelin.

-Üniversiteleri Özerk ve demokratik hale getirin.

-Tarikat ve cemaat yurtlarını kapatarak, ücretsiz devlet yurtlarını açın.

-Ülkenin geleceği karma eğitimdir. Geleceği kuracak olan Kadın ve Erkek eşitliğidir. Ülkenin gelişimini, zenginleşmesini kadın ve erkek beraber sağlayacaktır.

-Mustafa Kemal Atatürk’ü ve Ulusal bayramları  geçiştirmeyiniz.

-Başarılı olan ülkelere baktığınızda göreceksiniz ki Başarı, Kamusal, Parasız, Laik, Bilimsel, Demokratik eğitim sisteminden geçmektedir.”

Eylem sonrasında, oğluna okul kıyafeti alamadığı için intihar ettiği ifade edilen İsmail Devrim adlı yurttaş anılırken, ıslık ve alkışlarla da hükümet protesto edildi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner1