İslami plaj paravanları gibi

Süleyman Çakır Lisesi bahçesi duvarına çekilen branda Eskişehir'deki bazı Demokratik Kitle Örgütleri tarafından tepkiyle karşılandı.

Demokratik Kitle Örgütleri adına Eğitim İş Genel Sekreteri Ebru Sungar lise önünde bir açıklama yaptı. "Bugün ise bu 50 yıllık geçmişi hiçe sayılarak hem karma eğitimden kopartılmış hem de okul bahçesi islami plaj paravanları gibi bırandalarla çevrilmişir"diyen, "Yaşadığımız şehirle özdeşleşmiş, sahiplenilen, kuşaktan kuşağa geçen bir kültürel mirası olan, içinde insan olan ve sayısız insan geçen, hayata değer katan ve sayısız mezun veren bir okul: Eskişehir Süleyman Çakır Lisesi.

2012 yılında hem yıkım hem de taşınma sürecinde gerek eski mezunları, öğrencileri, öğretmenleri, velileri; gerekse varisleriyle birlikte büyük mücadele verildi. Verilen mücadeleyle okulun ismi kurtarıldı ancak, maalesef okulda karma eğitim sona ermiştir.

Değerli Basın Mensupları,

19. Eğitim Şurası’nda, karma eğitimi sonlandırma tamtamlığı yapan sarı sendika, bugün de, bu okulun kuruluşundan günümüze değin hiç karşılaşmadığımız ilkel bir uygulamanın savunuculuğunu yapmaktadır. Hak nedir, hukuk nedir bilmeyen, varını yoğunu iktidar destekçiliğine adayan bu yandaş yapı, elbette ki bu tavrıyla bizleri şaşırtmamıştır. Ağababalarına itaati adeta ibadet sayan bu zihniyet de, sahipleriyle beraber hak ettiği muameleyi görecektir. Kimsenin şüphesi olmasın!   

1960’larda kız çocuklarını okullaştırmak amacıyla açılan Süleyman Çakır Lisesi, yoluna karma eğitimle devam etmiş ve çok değerli mezunlar vermiştir. Bugün ise bu 50 yıllık geçmişi hiçe sayılarak hem karma eğitimden kopartılmış hem de okul bahçesi islami plaj paravanları gibi bırandalarla çevrilmişir. Şehre yabancılaştıran okulumuz halktan, mahalleden çağ dışı bir uygulamayla koparılmaktadır. Okul arka bahçe demir parmaklıklarına çekilen ‘’branda’’ ne çağdaş eğitim anlayışına, ne bilime ne de pedagojiye uymaktadır. Üstelik şehrimizin en merkezi yerinde olan okulumuza komşu esnaf ve vatandaşlar, taciz ithamlarıyla zan altında bırakılmaktadır. Kız çocuklarına, bilimi, dünyayı öğrenmeleri için yollandıkları bir okulda "Okuduğun mahalleyi bile görme" demek, en hafif tabirle tutarsızlık, aymazlıktır.

Buradan tekrar soruyoruz:

Bakanlık, bırandaya dayanak gösterilen taciz iddiaları karşısında sessiz kalmaya devam edecek midir?

Eğer böyle bir taciz vakası varsa, okul müdürlüğü şikayetçi olmuş mudur yoksa bu olayların üzerini mi örtmüştür?

Yetkililer okunun isminin taciz iddialarıyla anılmasına sessiz kalarak “sükut ikrardandır” mı demektedir?

Bu ilkel branda, "tehlikeye karşı önlem" olarak açıklanırken, okulun otopark gibi kullanılmasına ne demelidir?

Milli Eğitim Müdürlüğü, yandaş sendikacılarının zehir damlayan kalemlerinden yapılan hadsiz açıklamaların arkasına sığınmayı bir tarafa bırakmalı ve hiçbir pedagojik ilkeyle örtüşmeyen bu çağ dışı uygulamaya derhal son vermelidir.

Yeryüzünde güneşi kapatacak bir balçık, aklı hapsedecek bir örtü yoktur!

Eğitim İş, Demokratik Kitle Örgütleri ve Süleyman Çakır Liseliler olarak bu sürecin takipçisi olacağımızı, çocuklarımızın tecrit edilmesine göz yummayacağımızı kamuoyuna ilan ediyor, Eskişehir Valisi ve Milli Eğitim Müdürünü göreve davet ediyoruz."

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner1