Açtığı yolda, gösterdiği hedefteyiz!

Eğitim İş Sendikası Eskişehir Şubesi il sekreteri Hüseyin Yurtman, Danıştay’ın ‘And’ ile ilgili kararını “Danıştay’dan gericiliğe tokat” olarak yorumladı.

Sendika binasında basın açıklaması yapan Yurtman, Türk Milleti’nin doğru, çalışkan ve Atatürk’ün izinde olduğunu yarının geleceği olan çocuklarımızın zihnine yazan ‘Öğrenci Andı’nın, 5 yıldır sürdürdükleri hukuk mücadelesinin ardından okullara geri döndüğünü söyledi.

AKP’nin Ulusal değerlerle kavgalı olduğunu her uygulamasında ortaya koyduğunu öne süren Eğitim İş Sendikası Eskişehir Şubesi il sekreteri Hüseyin Yurtman şunları söyledi:

“Ümmet toplumundan ulus toplumuna geçişin sembolü olan ‘Öğrenci Andı’nı kaldırmasının ardından başlattığımız hukuk savaşında üst yargı, son noktayı koymuştur.

Danıştay 8. Dairesi, öğrenci andının okunmasının kaldırılmasına ilişkin düzenlemenin iptaline karar vermiş, bu kararında; ‘Öğrenci Andı’nda yer alan kavram ve ilkelerin, Anayasamızda anlamını bulan kavram ve ilkeler olduğu gibi milli eğitim sistemimizin Kanun ve Yönetmelikte belirlenen temel amaçlarını da ortaya koyduğu vurgulanmıştır.

DANIŞTAY’DAN GERİCİLİĞE TOKAT                                                        

         

Danıştay, Japonya’dan ABD’ye kadar birçok ülkede, ulus bilincini güçlendirmek amacıyla kullanılan öğrenci andını, ülkemizde ırkçılık olarak tanımlayanlara gereken yanıtı aldığı kararla , andımızın okunmasında hiç bir sakınca olmadığını belirterek vermiştir.  ‘İlkem: küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, milletimi özümden çok sevmektir.’ dizelerinden rahatsızlık duyan gerici zihniyete ‘Türk Devletini ve  Milletini ebediyete kadar yaşatacak çağdaş uygarlığın ve medeniyetin ortağı ve öncüsü yapacak, kişilerin refah , huzur ve mutluluğunu sağlayacak  öğrenci andının kaldırılmasının  haklı ve hukuksal temellere dayanmadığı anlaşılmıştır.’  diyerek tokat gibi bir karar vermiştir.

İKTİDARIN KIZGINLIĞI, KARARIN DOĞRULUĞUNUN GÖSTERGESİDİR

Anayasanın öngördüğü yurttaş olma bilinci ve vatandaşlık temelinde bütünleştirici vurgular içeren bu ulusal kardeşlik ritüelinin kaldırılması, AKP'nin ulus devleti tahrip etme girişimlerinden bir tanesidir.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin mayasını, özünü oluşturan Türklük vurgusu bir ‘ırkı’ ifade etmemektedir. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bütün dünyanın faşist ırk milliyetçiliğine teslim olduğu dönemde, ırkçılığı mutlak bir kararlılıkla reddettiği tarihi belge ve hukuki metinlerle sabitken, aynı dönemde uygulamaya sokulan Öğrenci Andı ile alakalı ırkçı vurgular  ve kabul edilemeyecek iddialara  itibar edilmesi mümkün değildir.

AKP hükümetinin yandaş eğitim Sendi̇kasını da rahatsız eden “Varlığımızın Türk varlığına armağan olması” mı yoksa ‘Ülkümüzün yükselmek ileri gitmek’ mi olmasıdır.? Bu yandaş yapı hangi aymazlıkla bu değerlere karşı çıkmaktadır.

Ortak kültür birliğine dayalı Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucu iradesi ve özüyle çelişen bu çarpık bakış açısını şiddetle kınıyoruz.

Kararın Milli Eğitim Bakanlığı tarafından acilen uygulanmasını ve öğrenci andının tekrar mevzuata girmesini talep ediyoruz.

AÇTIĞI YOLDA, GÖSTERDİĞİ HEDEFTEYİZ!

Ayrıca Danıştay’ın söz konusu kararının ardından hükümetten yükselen homurtuları da ibretle izliyoruz. İktidarın eski ve yeni adalet bakanlarından gelen kınama açıklamalarının, düne kadar Rahip Brunson davasında ‘Yargımız bağımsızdır’ demeçleriyle çelişkisinin, bir gericilik uçurumu olduğunu biliyoruz. ‘Andımız’ın okul bahçelerini şenlendirmesinden rahatsız olanlara bir kara haber daha vermeyi borç biliyoruz:

Eğitim-İş olarak; MEB’in Danıştay’ın ilgili kararının gereğini yerine getirmemesi halinde her türlü hukuki ve örgütlü mücadelemizi sürdüreceğimizi duyuruyoruz.

Tüm gerici uygulamalara karşı her türlü mücadeleyi verip, Cumhuriyet ruhunun çocuklarımıza aşılanmasına engel olmak isteyen her güce karşı dimdik duracağımızı ilan ediyoruz.

Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün eğitim neferleri olarak, ‘Açtığı yolda, gösterdiği hedefe, hiç durmadan yürüyeceğimize ant içiyoruz!’ “

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner1